Fotolõuend interjööris – palju erinevaid võimalusi
Fotolõuend interjööris on pilkupüüdev viis pilte ja fotosid eksponeerida. See on võimalus tuua värvi rangena mõjuvasse heledate seintega kontoriruumi, täita tühja seinapinda kodus ja mis võib olla kõige tähtsam – talletada mälestusi, et need püsiks eredalt ja elavalt meeles ka aastate pärast. Kaval nipp sisekujunduses ruumi elavdamiseks ja seinapinna liigendamiseks on mitme lõuendi kasutamine – ühe suure asemel näiteks mitme väiksema kasutamine või ühe suure pildi jagamine mitme erimõõdus lõuendi vahel.
Fotolõuend on moodne viis kunsti ja fotode näitamiseks, aga õige fotoga ka nutikas kingitus lähedastele, sõpradele või kolleegidele.
Lõuendi ajalugu
Lõuendit on kunstimaailmas kasutatud juba aastasadu, kuna see võimaldab kujutisi edasi anda elutruumalt kui näiteks tavaline paber. 18. sajandil tõrjus lõuend kui maali alusmaterjal välja pea kõik teised. Lõuendi materjale on mitmeid erinevaid – on linased, puuvillased ja isegi kanepised lõuendid. Kunstnikud on eelistanud peamiselt linaseid lõuendeid, kuna need on kõige vastupidavamad.
Kvaliteetne lõuend on vastu valgust vaadates igalt poolt ühtlase koega, selle pealispind ei tohi olla liiga karvane. Seda aitab vähendada tärklisekliistriga immutamine, mis muudab lõuendi pinna tihedamaks, tugevamaks ja siledamaks. Korralik lõuend peab vett imema ühtlaselt ning vesi ei tohi lõuendit tumedamaks muuta.
Lõuendkangas pingutati ja kinnitati enne maalima asumist puidust alusraamile. Lõuendi üks eeliseid oli võimalus eemaldada see raamilt ja kokku rullida, kergendades niimoodi suurte maalide transportimist ja säilitamist. Seda võimalust kasutatakse veel tänapäevani.
Moodne fotolõuend
Digitrükis prinditud fotolõuend on hea lahendus maalide reprodutseerimiseks ja fotode trükkimiseks. Tänapäeval kasutatakse fotolõuendi materjalina puuvillast lõuendkangast. Valida saab erineva pinnakattega materjalide hulgast, olemas on nii matte kui läikivaid lõuendkangaid.
Kuigi tehnoloogia areneb kiiresti, siis on iga fotolõuend ka tänapäeval ainulaadne käsitöö – raamile pingutatakse lõuendid endiselt käsitsi. Alusraamina kasutatakse tavaliselt 2-2,5 cm paksust liimpuitu, kuid eritellimusel valmistatakse ka paksemaid alusraame. Kiireks ja lihtsaks riputamiseks on igal raamil taga kas riputuskonks või -tross.
Miks on fotolõuend interjööris erilisem kui “klassikalised” väljapanekud?
Fotolõuendil on mitmeid eeliseid teiste üldtuntud fotode eksponeerimisviiside ees:
- Üks fotolõuendi eeliseid on kindlasti võimalus printida ka kehvema kvaliteediga pilte, mis fotopaberi jaoks “lahjaks” jäävad. Kanga struktuur nimelt aitab “peita” vigu.
- Teine on võimalus näidata pilte ka pealisraamita, see on eriti hea lahendus moodsas puhaste joontega interjööris, kuhu raamitud fotod nii hästi ei sobituks.
- Lõuendil fotol on isikupära – kanga struktuur, alusraami paksusest tingitud ruumilisus ning pildi jätkumine servadel annavad põneva lisamõõtme.
- Erimõõdud ei too lisakulutusi. Kui tavalise raamitud foto puhul on erimõõdus raami tellimine lisakulutus, siis lõuendi puhul jääb see väljaminek tegemata.
- Tootmine on kiire. Kas kujutad ette kaua võtaks aega ühe detailse looduspildi maalimine? Printer teeb selle töö ära kordades kiiremini.
Kõik need on põhjused, miks fotolõuend kogub aina enam tuntust. See on endiselt kõige populaarsem ja nõutum viis kunsti ja fotode eksponeerimiseks nii kodus, kontoris kui mujal avalikus ruumis.