Autokleebiste pesemine ja hooldamine | PR disain
:::: MENU ::::

Autokleebiste pesemine ja hooldamine

  • aug. 04 / 2020
  • 0

Autokleebiste pesemine ja hooldamine

Autokleebiste pesemine ja hooldusKui olete tellinud auto kleebistamise, siis soovite kindlasti, et need pikaajaliselt autol püsiksid ja seejuures ka kenad välja näeksid. Autokleebiste pesemine ja õige hooldus tagavad just selle. Valesid pesemisvõtteid või puhastusaineid kasutades võite kahjustada nii kleebiseid kui ka auto värvi.

Toome välja üldised juhised ja näpunäited autokleebiste pesemiseks materjalitootjatelt 3M, Avery Dennison, Orafol ja Arlon ning professionaalsetelt autokleebiste paigaldajatelt. Samad juhised sobivad ka muude kleebiste hoolduseks (näiteks aknakleebised).

 

Autokleebiste pesemine

Olenemata sellest, kas teie auto on osaliselt või üleni kleebisega kaetud, peaks pesemisel silmas pidama järgmisi põhimõtteid:

  • Samamoodi nagu tavalist autot, tuleb ka kleebistatud autot regulaarselt pesta. Värskelt kleebitud autot tohib esimest korda pesta 48 tunni möödudes (Orafol materjalidega 72 tunni möödudes).
  • Autokleebiste pesemine tuleks ette võtta iga kord kui auto paistab must, soovitavalt iga 2 nädala tagant. Mustust, millel on lubatud kauaks kleebise pinnale jääda, võib puhastamise ajal olla raskem eemaldada.
  • Ärge peske autot, mis on pikalt päikese käes seisnud ja mille pind on kuum. Vältida tuleks kleebise pühkimist/nühkimist, kui see on kuum, kuna see võib materjali moonutada ja tekitada kortsumist. Eelistage pesemiseks varjulist kohta.
  • Enne pesemist loputage võimalikult palju mustust maha puhta veega (survega, mis tuleb tavalisest aiavoolikust).
  • Kasutage pesemiseks mitteabrasiivset puhastusvahendit (lahjendage veega vastavalt puhastusvahendi tootja juhistele) ja pehmet puhast lappi või käsna. Alustage pesemist ülaltpoolt.
  • Viimase sammuna loputage autot hoolikalt puhta veega. Veeplekkide vältimiseks kasutage vee eemaldamiseks silikoonist kaabitsat ja kuivatage pinnad puhta mikrokiudlapiga. Erilist hoolt ja õrna kätt kasutage kleebiste liitekohtadel, ukselinkidel, peeglitel, liistudel ja muudel väikestel detailidel.

NB! 3M ei soovita kleebistel kasutada vaha ega muid sarnaseid pinnakattevahendeid.

 

Automaatpesulad

Vinüülkleebiseid võib pesta automaatpesulates. Puutevabad autopesulad on kleebiste hoolduse jaoks parimad. Harjapesu kasutamine (sõltuvalt pesu sagedusest ja harjade kvaliteedist) võib põhjustada kleebiste tuhmumist / kriimustamist / servade üles tõusmist. Seega autokleebiste pesemine automaatpesulas on küll lubatud, aga see pole kleebiste eluiga silmas pidades soovitatav.

 

Survepesu

Kuigi eelistatud meetod kleebiste pesemiseks on käsipesu, siis võib kasutada ka survepesu, juhul kui on täidetud järgnevad nõuded:

  • Veenduge, et veesurve püsiks alla 2000 psi (14 MPa). Arlon soovitab pesta survega kuni 1300 psi ja Orafol kuni 800 psi.
  • Hoidke veetemperatuuri alla 60 °C. Orafol soovitab pesta kuni 25 °C veega.
  • Kasutage minimaalselt 40-kraadise lainurgaga pritsimisotsikut. Veelgi parem oleks 60-kraadine.
  • Hoidke otsikut alati vähemalt 30 cm kaugusel kleebisest ja selle suhtes risti (90-kraadise nurga all). Kõrgematel autodel, juhul kui ei ole võimalik hoida risti, soovitame hoida minimaalselt 60-kraadise nurga all, mitte vähem.

NB! Survepesuotsiku kleebise suhtes järsu nurga all hoidmine või veejoa kleebise servadele suunamine võib tõsta üles kleebise servad ja neid kahjustada.

 

Raskesti eemaldatav mustus ja muud saasteained

Leotage raskesti eemaldatavaid plekke (lindude väljaheited, puudelt langev õietolm/lehed ja okkad/vaik, putukad jms) mitu minutit kuuma (mitte keeva!) seebiveega. Loputage hoolikalt ja kuivatage. Kui plekid endiselt maha ei tule, võite proovida kasutada õrnu mitteabrasiivseid puhastusaineid (näiteks 3M Citrus Base Cleaner). Abiks võivad olla ka isopropüülalkoholi lahus (2 osa isopropüülalkoholi 1 osa vee kohta) või denatureeritud piiritus. Puhastusaineid soovitame kõigepealt proovida nähtamatul kohal ning aine sobivusel töödelda puhastusainega vaid väga määrdunud kohta. Ärge kasutage abrasiivseid puhastusvahendeid, mis võivad kleebiseid kriimustada. Kõik jäägid tuleks pesta ja loputada koheselt, kindlasti mitte jätta neid kleebistele kuivama.

Kütuse sattumisel kleebistele tuleks see kohe maha pühkida, et vältida kleebiste liimi ja materjali kahjustamist. Seejärel tuleks autot pesta, loputada ja kuivatada niipea kui võimalik, vastavalt ülaltoodud juhistele.

 

Võimalusel hoidke autot garaažis või katte all

Vinüülkleebis (nagu ka värv) laguneb pikaajalisel kokkupuutel päikese ja atmosfääri saasteainetega, eriti horisontaalsetel pindadel nagu kapott, pakiruumi kaas ja katus. Kui vähegi võimalik, hoidke sõidukit päeval garaažis või otsese päikesevalguse eest varjatud kohas. Kaitske autot ka kaste või vihma eest, mis võib sisaldada happelisi saasteaineid (paljudes suurlinnades tavaline probleem). Kui autot pole võimalik parkida garaažis, võiks kasutada riidest autokatet.

Kui autokleebised hakkavad värvi muutma või muutuvad pruuniks/roostevärvi (tavaliselt on seda näha servadelt), eemaldage kleebised koheselt autolt, et mitte kahjustada kleebiste all olevat värvikihti. Kleebised võivad muutuda pruuniks õhus leiduvate happeliste saasteainete tõttu. Suure tõenäosusega on võimalik asendada ainult kahjustunud kleebise osa ja tervet autot ei pea uuesti kiletama.

 

Kasulikud lingid:

Kuna iga tootja materjalid on veidi erinevad, soovitame alati pesta ja hooldada kleebiseid vastavalt teile paigaldatud kleebismaterjali tootja juhistele:

• 3M juhend
• Avery Dennison juhend
• Orafol juhend 1juhend 2
• Arlon juhend 1juhend 2

 


 

PR disainis pakume kiiret ja kvaliteetset täislahendust, mis tähendab et saad tellida meilt nii autokleebise kujunduse, trüki kui ka paigalduse.